Kiss Ferenc 1948 - 1962 |
|
|
Kiss Ferenc 1913. szeptember 30.-n szletett Kiszomboron (Torontl vrmegyben). Szlei Kiss Andrs s Ksz Veronika voltak, mindketten rmai katolikus fldmvesek. Kiss Ferenc hatidk gyermeke volt szleinek, a hat tesvr kzl csak kt nvre lte meg a felntt kort, az egyikk frjhez ment, a msikuk Kiss Mria Hortenzia a kalocsai Miasszonyunkrl nevezett Iskolanvreknl lett apca. Ferencet fknt desanyja nevelte, hiszen apja Ferenc ngy ves korban Amerikba ment, s csak tizennyolc vvel ksbb, meghalni jtt haza. Az desanya korn munkra fogta gyermekeit, gy tle tapasztalhattk meg elszr, hogy az ignytelensg, s a beoszts, munkval s imval prostva alapvet rtkek az lethez. Elemi iskolba Kiszomboron jrt, majd a gimnzium els osztlyba felvtelt nyert az akkor megnyl jszegedi Kisszeminriumba. Onnt jrt t Szegedre a piaristk gimnziumba, s ott is rettsgizett kitn eredmnnyel. 1931 –ben kerl az elz vben, 1930 –ban megnylt szegedi Nagyszeminriumba, ahol tanulmnyait folytatta, majd 1936. jlius 28.-n szenteli papp dr. Glattfelder Gyula megyspspk. 1936 –tl 1941.-ig Eleken volt segdlelksz, j ideig a zrdnak is misz papja volt. Az elemi iskolban tantotta a magyar osztlyokat, a zrdban, s a polgri s gazdasgi lenyiskolban is. Majd a fipolgriban is tant, s vezette annak cserkszcsapatt is. 1941. szeptember 1-tl, 1948 mjus 17.-ig Mak – Belvrosban volt segdlelksz, ahol a belvrosi r.k. elemi s polgri iskolban tant, s az llami elemi s polgri iskolban is, majd az iparostanonc iskola fi tagozatn is. Vezette a Szvgrdt, a Cserkszcsapatot, a lenypolgri Mria Kongregcijt, majd a grg katolikus templomban s a tdgondozban miszett (1945 utn). 1948 mjus 5.-n a pitvarosi brmlsrl hazafeljve kzlik vele, hogy dr. Hamvas Endre pspk r gondolt a pitvarosi lelkszsg elltst illeten. rdekldsre sem igent sem nemet nem mondott, csupn annyit kzlt a pspkkel, hogy kszsgesen engedelmeskedik a pspknek. Ezek utn rsban is megkapja kinevezst 1948. mjus 17.-i hatllyal. gy kezddik Kiss Ferenc lelksz pitvarosi mkdse, csupn engedelmessgbl jtt a pitvarosiak kz, de itteni mkdse a pitvarosi tteleptettek „apostolv” tette t. llthat, hogy nla nagyobb jelentsg lelksz ez idig nem szolglt Pitvaroson.
|
Debreceni Klmn 1947-1948 |
|
|
Debreceni Klmn tbori esperes 1947. jniustl, vagyis a csehszlovk - magyar lakossgcsere akci elkezddse utn kerlt Pitvarosra lelkszi szolglatra. Ez a lps azrt volt indokolt, mert a lakossgcsere miatt az addig evanglikus tbbsg Pitvaros, a katolikus csaldok beteleptse miatt felekezeti szempontbl megfordult s a katolikus felekzetek kerltek tbbsgbe.
Ekkor mg nincs katolikus temploma a falunak, az llami Iskola pletben kapnak kt tantermet, itt folynak a szentmisk, s szertartsok. Ebben az idben kezddik el a plbniapts, s a filik hiveinek sszegyjtse. Ekkor kapjk meg plbnia pletnek, a jelenlegi plbnit, amely elzleg jegyzi laksknt szolglt, s 1938-ban plt. Debreceni Klmn egy vnek megtlse (sajt maga ltal rt Historia Domus alapjn) nagyon klnbz. Sokan alaktanak ki vele szemlyes kapcsolatot, de sokan ragaszkodnak ahhoz a csandpalotai segdlelkszhez, aki az els egy hnapban ltta el a lelki ignyeket Pitvaroson.
Vgl a Magyar Kommunista Prt helyi aktivistinak tmadsai miatt, s egszsgi llapotra, korra val tekintettel, 1948 mjusban ri felmentst dr. Hamvas Endre csandi pspktl, aki elfogadja azt. Debreceni Klmn ezutn nyugllomnyba vonul, utdja Kiss Ferenc atya, Pitvaros els plbnosa lesz. |
|